-H.M.S. Hood Crew Information-
H.M.S. Hood Rolls of Honour
Memorials to Men Lost in the Sinking of Hood, 24th May 1941

We will remember them
Chainbar divider

In Remembrance of
John Wesley Jones

Photo of
Date of birth: 1st June 1914
Place of birth: Hawarden, Flintshire, Wales
Service: Royal Navy
Rank: Petty Officer
Service Number: P/JX 133486
Joined Hood: 8th March 1941
Left Hood: 24th May 1941 (loss of ship) (Petty Officer)
Click here to print memorial poster






Biographical Information:

John was born on 1st June 1914 Hawarden, Flintshire, in Northern Wales. He was one of seven brothers and one sister (he did have some half sisters). He joined the Royal Navy on 22 August 1929 as a Boy and was subsequently trained at H.M.S. Ganges, Shotley Gate, Ipswich. He was then assigned to H.M.S. Marlborough, Eastbourne (torpedo school) from 3rd December 1930 to 18th March 1931. His first active posting was aboard the battleship H.M.S. Sovereign (19th March to 31st December 1931).

He joined the crew of the cruiser H.M.S. London in January 1932. The following June he signed on for a term of 12 years service. During his time in the London he was promoted to Ordinary Seaman (30th November 1933). He also won a silver trophy skull for helping win the Young Seaman's Cutter race in the 1933 Mediterranean Fleet Cruiser Regatta. He served in the London until April 1934.

He went on to serve in the following ships/establishments:

H.M.S. Victory, R.N. Barracks Portsmouth (17/04/34 to 04/09/34), H.M.S. Excellent Gunnery School & the destroyer H.M.S. Restless (05/09/34 to 22/04/35), H.M.S. Victory & the destroyer H.M.S. Forester (23/04/35 to 31/03/36), H.M.S. St. Angelo, Malta & H.M.S. Forester (01/04/36 to 12/0/36), H.M.S. Victory & H.M.S. Forester (13/07/36 to 27/04/37) and H.M.S. Excellent (28/04/37 to 27/08/37). He then was assigned to H.M.S. Vernon, Torpedo School & the destroyer H.M.S. Winchester (28/08/37 to 14/10/38). He was promoted to Acting Leading Seaman during this timeframe.

He then went on to serve at H.M.S. Excellent (15/10/38 to 11/01/39) where he was promoted to Leading Seaman in December 1938. This was followed by a posting to the battleship H.M.S. Ramillies (12/01/39 to 31/12/40) where he was promoted to Acting Petty Officer in May 1939 and Petty Officer the following May. He returned to H.M.S. Victory (01/01/41 to 10/01/41) and then H.M.S. Excellent (11/01/41 to 07/03/41) and was finally posted to the battle cruiser Hood in March 1941. He was serving aboard Hood as a gunnery Petty Officer.

He was 26 years old at the time of his loss in Hood's sinking.




Additional Photographs
None at this time.





Hood Chapel, Church of St. John the Baptist, Boldre, Hampshire, England


Photos of the memorial









Portsmouth Naval Memorial, Southsea, Hampshire, England


Photos of the memorial








Sources
Commonwealth War Graves Commission
'Register of Deaths of Naval Ratings' (data extracted by Director of Naval Personnel (Disclosure Cell), Navy Command HQ, 2009)
His great-nephew, Andrew Williams (Photo & Information, January 2010)